W jaki sposób działają wagi samochodowe?

Ze względu na przepisy prawa - zarówno polskie, jak i międzynarodowe, niezbędne jest określenie masy pojazdu, w szczególności ciężarowego. Aby tego dokonać stosowane są dedykowane wagi samochodowe, które dzięki swojej unikalnej, wytrzymałej konstrukcji mogą zapewnić dokładny oraz sprawny pomiar. Sama koncepcja wydaje się prosta, jednak niewiele osób zdaje sobie w pełni sprawę, w jaki sposób dokładnie odbywa się cały proces. Dowiecie się tego z naszego artykułu, gdzie wskazujemy również elementy składowe tego rodzaju urządzeń.

Z czego składa się waga samochodowa?

Zanim przejdziemy do sposobu działania warto zacząć od podstaw, czyli od wymienienia najistotniejszych komponentów każdej wagi samochodowej. Przede wszystkim ważne są czujniki tensometryczne i mierniki wagowe mieszczące się bezpośrednio w platformie urządzenia. System nie może prawidłowo działać również bez komputera, wyposażonego w dedykowane oprogramowanie, który jest podłączony do pozostałych elementów. W związku z obecnością dużej ilości zanieczyszczeń urządzenie posiada także uszczelki, które chronią wnętrze przed przedostawaniem się brudu, kurzu oraz innych szkodliwych cząsteczek.

Sposób działania wagi

Weryfikacja masy pojazdu zaczyna się wraz z jego wjechaniem na jezdnię - wówczas czujniki, znane również jako tensometry, dokonują pomiaru siły na podstawie wzoru F = m x g (gdzie F to siła, m to masa, a g to wartość przyspieszenia ziemskiego). W rezultacie zostaje obliczony ciężar samochodu, co jest przekazywane do miernika w postaci wartości elektrycznej. To właśnie miernik jest w stanie zaprezentować ile dokładnie wynosi masa, a także przekazać zebrane informacje do komputera. Przy pomocy oprogramowania komputer może między innymi ocenić czy masa przekracza dozwolone normy czy nie.

Najczęściej spotykane elementy dodatkowe

Jak każde inne urządzenie i system również wagi samochodowe można wyposażyć w dodatkowe części oraz moduły, które zwiększą funkcjonalność oraz komfort obsługi całej instalacji. W szczególności warto wymienić kamery wideo, odpowiedzialne za wykonanie zdjęcia zarówno pojazdu, jak i zazwyczaj rejestracji. Często spotyka się również szlabany oraz inne rozwiązania mające na celu tworzenie odstępów pomiędzy pomiarami masy kolejnych pojazdów.

Więcej informacji o wagach samochodowych.