Waga najazdowa czy przejazdowa?

Precyzyjne zweryfikowanie masy pojazdu jest niezbędne w wielu miejscach - poczynając od warsztatów samochodowych, kończąc na przejściach granicznych czy autostradach. Na rynku zostały udostępnione urządzenia przystosowane do tego zadania, jednak można je spotkać w wielu wariantach. Powoduje to, że przedsiębiorstwo czy nawet osoba fizyczna nie wie, który z typów najlepiej sprawdzi się przy zaplanowanym zadaniu. Dlatego przygotowaliśmy ten artykuł sprawdzając, czy korzystniejszym rozwiązaniem jest waga najazdowa, czy przejazdowa?

Podstawowa charakterystyka

Oczywiście przeznaczenie obu urządzeń jest identyczne - sprawdzanie masy całkowitej samochodu czy innego pojazdu do określonego tonażu. Jednak waga najazdowa jest dostępna w wersji platformowej bądź zagłębionej (znajdującej się w podłożu), podczas gdy przejazdowa posiada stalową konstrukcję, często wmontowaną w betonowy fundament. Co więcej, pierwszy wariant jest wykorzystywany przy statycznej weryfikacji wagi, a drugi przy dynamicznej - czyli pojazd może po prostu przejechać przez konstrukcję, aby tonaż został spisany.

Zadzwoń teraz!

Wady i zalety

Waga przejazdowa, znana również jako osiowa, posiada jedną, główną (wspomnianą już) zaletę: dynamiczne spisywanie masy samochodu, dzięki czemu znacząco przyspiesza cały proces. Niestety jej możliwości tonażowe oraz dokładność są znacznie mniejsze, niż w przypadku modeli najazdowych. Te, choć wymagają od pojazdu zatrzymania się, pozwalają na precyzyjne spisanie masy, a także doskonale radzą sobie z ciężarówkami ważącymi do nawet 50 ton. Nośność modeli osiowych to już tylko od 10 do 15 ton.

Którą wybrać do zważenia pojazdu?

Tak, jak to zazwyczaj ma miejsce w przypadku doboru najlepszych urządzeń do oczekiwań, należy najpierw przeanalizować potrzeby firmy, warsztatu czy innego rodzaju punktu.

Jakiego rodzaju pojazdy są najczęściej obsługiwane? Czy dokładność pomiaru ma wpływ na coś niezwykle istotnego, np. kwestie prawne czy finansowe? Czy w budynku bądź poza nim znajduje się miejsce na statyczne zweryfikowanie masy, czy może powinno się to odbywać w trybie nieprzerwanym, ciągłym? Odpowiadając na te pytania będą mogli Państwo wybrać czy lepszy jest typ najazdowy bądź przejazdowy.